FAQ

Často kladené dotazy z uživatelské konference.

Obecné otázky

Jakou verzi Debianu si mám vybrat?

Debian existuje ve třech variantách: stable, testing a unstable.

Unstable (nestabilní) se tak nazývá proto, že v ní probíhá vývoj a neustále se mění. Sem vývojáři nahrávají každý den nové verze balíků, což znamená, že máte nejnovější software, ale také že vám kritická chyba v balíku může znefunkčnit celý systém. Tato verze by se neměla používat na produkčních strojích.

Testing (testovací) distribuce vzniká plně automaticky na základě balíků z unstable. Proces probíhá tak, že balíky, které v unstable vydrží nějakou minimálně stanovenou dobu (obvykle 10 dní) a zároveň obsahují méně kritických chyb než stávající verze v testingu, jsou z unstable překopírovány do testingu, kde nahradí předchozí verzi. Testing by měl obsahovat mírně starší balíky než unstable, ovšem měl by mít méně chyb, což je rozumným kompromisem pro uživatele, kteří chtějí mít na svém desktopu průběžně novější verze programů (tzv. rolling updates).

Stable (stabilní) distribuce vychází jednou za čas jako aktuální snímek testingu (který byl nějakou dobu před tím zmrazen a byly v něm odstraněny všechny známé kritické chyby). Tato verze je podporována bezpečnostními aktualizacemi až do vydání další stabilní distribuce + 1 rok. Označení stabilní (nebo spíš statická) distribuce znamená, že se v ní opravují pouze bezpečnostní nebo kritické chyby a nepřidávají se do ní žádné nové balíky ani nové verze programů. Tato verze je určena pro produkční nasazení.

Problémy s instalací

Chci si nainstalovat Debian, ale můj hardware je příliš nový, takže instalátor nerozpozná síťovou kartu / pevné disky.

V zásadě máte dvě možnosti. První je zkusit poslední vývojovou verzi instalátoru (hledejte „daily built images&ldquo'), což vám ale nainstalujete vývojovou verzi Debianu, tzv. testing. Chcete-li používat stabilní verzi Debianu, můžete použít neoficiální instalační program s backportovaným jádrem.

Stáhnul jsem si obraz instalačního DVD pro 64 bitové počítače (ia64), ale instalace se nechce zavést.

Problém bude nejspíš v tom, že „64 bitových“ počítačů (přesněji procesorů) existuje celá řada. Vámi stažený obraz DVD pro architekturu ia64 je použitelný s procesory Itanium od firmy Intel, což nejspíš není váš případ. Chcete-li stáhnout instalaci pro 64 bitové procesory Intelu založené na architektuře x86, tzv. x86-64 (některá Pentia 4, Xeony nebo Core 2), hledejte označení amd64.