Instalace

Český překlad instalační příručky pro aktuální stabilní vydání Debianu naleznete na oficiální stránce nebo na prvním instalačním CD/DVD.

Zajímá-li vás aktuální stav překladu nebo hledáte-li vývojovou verzi příručky pro nadcházející vydání Debianu, podívejte se sem.

Pokud jste nedočkaví a nechce se vám číst celá instalační příručka, podívejte se alespoň do dodatku nazvaného „Jak na instalaci“, který vás seznámí se základními kroky celé instalace.

Uživatelé Windows s rychlým připojením k Internetu

Pro uživatele Windows s rychlým připojením k Internetu existuje zajímavá možnost spustit instalaci rovnou z Windows 2000/XP.

Na stránce Řekněte sbohem Microsoftu stačí kliknout na odkaz, který vede na malou aplikaci, jejímž úkolem je spustit na počítači standardní instalaci Debianu.

Po spuštění aplikace a odsouhlasení licence si nejprve zvolíte, zda chcete použít grafický či textový instalátor. Podle toho se stáhnou příslušné instalační soubory pro síťovou instalaci (cca 11 MB). Následně se upraví zavaděč NTLDR tak, aby kromě spuštění Windows nabízel i instalaci Debianu. Pokud při příštím restartu počítače zvolíte v zavaděči novou možnost, dostanete se do standardního instalačního prostředí Debianu, což je krok, kterého se úplní linuxoví začátečníci báli nejvíce. Dále už můžete pokračovat podle výše zmíněné příručky.

Tato cesta má pro uživatele několik výhod:

Ale existují i nevýhody: